Útok na bostonský maraton probudil online vlnu solidarity

Podle posledních zpráv si včerejší výbuch dvou náloží v americkém Bostonu vyžádal tři mrtvé a 144 zraněných. Reakce online komunity na sebe nenechala dlouho čekat. Svoje nástroje zprovoznil Google i americký Červený kříž. Spontánně vznikly také další nástroje.

Krizové situace posledních let ukazují, že sociální média jsou přirozeným nástrojem, který lidé v případě ohrožení využívají. Mnoho svědků takových incidentů přebírá roli reportéra v terénu a sdílí informace o dění okolo sebe. Motivace je jednoduchá: Dát vědět blízkým, že žiju. Ventilovat napětí, které v člověku svědectví mimořádné události probudí. Anebo zajistit pomoc těm, kdo ji potřebují.

Právě třetí motivace je zajímavá pro ty, kdo se „dobrem na internetu“ zabývají i mimo krize. Co všechno se ani ne 24 hodin od teroristického útoku objevilo?

Google person finder

Nástroj googlu na krizový crowdsourcing byl poprvé využit v roce 2011, kdy udeřilo zemětřesení na japonskou Fukushimu. Služba umožňuje zadat informaci o tom, že někdo někoho postrádá. Zároveň jeho prostřednictvím mohou podat zprávu ti, kdo o někom ze zasažených vědí. Google na mikrostránce věnované útoku upozorňuje, že všechna zadávaná data nejsou veřejná, ani ověřená. Jak už to u crowdsourcingu bývá.

I have a place to offer

Bleskově a podle dostupných informací zcela spontánně vznikly dva sdílené google dokumenty. Jeden slouží těm, kdo nabízí místo k ubytování pro lidi zasažené útokem. Druhý pomáhá těm, kdo nějaké ubytování potřebují. Tabulky se šíří po síti Reddit, zároveň s výzvou: „Neklikejte prosím na odkaz, pokud nepotřebujete s tabulkou pracovat. Jinak bráníte mnoha lidem, kteří informace z tabulky potřebují.“ Proto sem nedáváme odkaz, ale jen screenshot. V úterý v poledne byly v tabulce tisíce nabídek.

Screenshot z tabulky "I have a place to offer"

 

Safe & Well

Podobně jako Google, i Americký červený kříž spustil svou službu pro informování o lidech zasažených útokem. Lidé na stránkách Červeného kříže mohou zadat, že jsou v pořádku. Databáze je přístupná také těm, kdo své blízké hledají. Aplikace Safe & Well byla poprvé spuštěna v září roku 2010, od té doby slouží při krizích pravidelně.

 

Další informace: Inspiring images from boston 2013 a Google Person Finder Locates Missing at Boston Marathon Explosion

Autor Jan Böhm

Moje vášeň je individuální fundraising a online nástroje pro neziskovky. Tři roky jsem pracoval jako ředitel SIRIRI. Tam jsem si při práci s individuálními dárci uvědomil, jak užitečná mohou být pro neziskovky nová média. Po roce na volné noze a spolupráci na online komunikaci s organizacemi Adra, Jeden svět, FoRS, Business Leaders Forum a dalšími pracuji naplno pro SKV Praha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *