Může českého medvěda, vlka nebo rysa ochránit internet?

Být vlkem v České republice není žádný med. Příběh Červené Karkulky nadále straší. A i přesto, že jste chráněni zákonem, jistotu přežití nemáte – buďto vás zastřelí pytlák, srazí auto, nebo přijdete o svůj přirozený migrační koridor kvůli developerskému projektu. Další mapová aplikace z dílny olomoucké pobočky Hnutí Duha rozšiřuje ochranu velkých šelem také do online prostředí. Představujeme Mapu šelem.

Rys„Hlavním rizikem pro velké šelmy jsou často zkreslené představy o jejich početnosti, což vyvolává obavy a někdy i požadavek na jejich regulaci. Proto vznikl nápad přiblížit lidem jejich skutečný život prostřednictvím vizualizace našich současných poznatků z terénu“, představuje projekt Leona Machalová, jeho spoluautorka.

Co mapa šelem přináší? 

Znázorňuje vybrané údaje o výskytu rysa, vlka a medvěda v Beskydech, a také potenciální rizika pro ně. Návštěvníkům přibližuje život velkých šelem v této oblasti, zejména jejich prostorovou aktivitu vyjádřenou pomocí rozsahu domovských území („rysí revíry“).

Proč jste zvolili formu interaktivní mapy?

Taková vizualizace je srozumitelnější a atraktivnější než suchá čísla a data. Na mapě lépe vynikne rozsah domovských okrsků, velká prostorová aktivita zvířat (někteří rysové se pohybují v podstatě přes celý horský masiv) a skutečná hustota jejich rozšíření.

Screen shot 2013-04-21 at 9.11.48 PMJednotliví rysové, které na základě fotografií z fotopastí rozeznáváme, dostali svá jména a do mapy jsou vloženy různé zajímavosti z jejich života. Uživatelé se tak dozví o šelmách více informací a díky tomu získají snad i sympatie a osobnější vztah.

S přítomností šelem mohou mít asi největší problém místní obyvatelé, co přináší mapa jim?

Osobnější vztah k velkým šelmám a dostatek nezkreslených informací jsou důležitým předpokladem kladného vnímání výskytu velkých šelem a pochopení významu a důležitosti jejich ochrany.

Místní obyvatelé se prostřednictvím naší mapy mohou dovědět, že nedaleko jejich bydliště tato zvířata žijí, že jich je docela málo, nikoho nesežrala ani nenapadla a pochopí ohrožení, které naopak hrozí šelmám od lidí. Život velkých šelem a jejich výzkum je třeba nakonec zaujme natolik, že se budou chtít také zapojit třeba občasným hlášením nalezených stop.

Mapa šelem detail

Nemůže být mapa zneužita? Dovedu si představit, že zmapovaný výskyt šelem usnadní práci pytlákům, a možná také těm myslivcům, kteří mají s návratem šelem problém…

Předpokládané domovské okrsky rysů jsou zaznačeny jen velmi hrubě a pokrývají velká území, bodové nálezy jsou vloženy se záměrnou odchylkou až několika kilometrů právě z důvodu ochrany proti riziku zneužití informací.

Pytláctví, k němuž v Beskydech bezpochyby dochází, je však založeno spíš na vlastním pozorování těch, kteří buď sami dobře vědí, že šelmy v území mají, a nebo na náhodě, kdy se jim šelma třeba zrovna projde pod posedem (případně je nalákána na masitou návnadu).

Člověk, který by na základě informací z naší mapy chtěl jít někam pytlačit, by to neměl asi o moc jednodušší a mapa ho spíše odradí, až uvidí, jak jsou území obývaná rysy velká. Navíc by si taky nemohl být jistý, zda by pak s případným šelmím úlovkem nepotkal cestou zpět některou z vlčích hlídek.

Jak náročné bylo technické řešení?

Využili jsme toho, že jeden z našich aktivních dobrovolníků je programátor a zhruba polovinu času a práce, kterou do aplikace vložil, nám věnoval bez nároku na odměnu. Chtěli jsme mít celou aplikaci – její vzhled i funkce – zcela pod svou kontrolou. Podkladovou mapou je Openstreetmap. Plánujeme také postupný rozvoj této aplikace.

Máte nějaké další plány s využíváním interaktivních map?

Nějaký čas budeme tuto mapu především průběžně aktualizovat novými poznatky z terénu, přidávat další vrstvy a funkce a celkově zatím využití mapy pro tento typ osvětové práce testovat. V budoucnu pak plánujeme rozšíření mapy i na celou ČR, a také Evropu, což by mělo lidem ukázat, že i na tak hustě zalidněném kontinentu včetně průmyslových zemí, jako je Německo či Polsko, šelmy běžně žijí, daří se jim obydlovat nové oblasti a případné konflikty mají praktická řešení. Nedávno jsme spustili také interaktivní mapu územního plánu města Olomouc (Článek na Kliktivistech zde).

Jak může člověk pomoci, kromě sledování mapy?

Možností je několik. Chodíte-li rádi v zimě po horách a připadá vám zajímavé sledovat stopy zvířat, staňte se dobrovolníkem Vlčích hlídek. Podpořte ochranu velkých šelem finančním darem anebo prostě sledujte zajímavosti a novinky ze světa šelem na naší facebookové stránce.

 

Autor Jaroslav Valůch

Vystudoval jsem sice marketing a reklamu, nicméně rychle jsem to nasměroval do nevládního a později také humanitárního sektoru. Vždy mě bavilo a baví objevovat možnosti, jak lepší komunikace může pomoci lidem v krizové situaci (ať už je to zemětřesení nebo konflikt), jak se z nás mohou stát mediálně gramotnější občané a jak můžeme kreativně bojovat s nenávistí, zvláště tou online.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.