Klikněte a pomůžete – crowdsourcing průzkumu dopadů hurikánu Sandy

Máte-li minutu či hodinu času, můžete ze svého gauče či kavárny pomoci zefektivnit průzkum postižených oblastí hurikánem Sandy. Žádné pofiderní klikání pro získání finančních prostředků či sdílení srdcervoucích fotek, ale konkrétní pomoc Federal Emergency Management Agency (americké Federální agentury pro krizové situace).

Díky čerstvým fotografiím pořízeným průzkumnými letadly nad nejpostiženějšími oblastmi je možné rychle odhadnout poničení konkrétních lokalit. Snímků je ale tolik, že se FEMA bez crowdsourcingu neobejde. Jedná se o průlomový projekt, který může nastavit cestu pro další využití této vzdálené digitální dobrovolné pomoci při katastrofách v jiných koutech světa.

Jděte na sandy.hotosm.org a ihned můžete značít označovat jednotlivé snímky podle toho, co na nich vidíte. Jsou tři jednoduché kategorie:

OK – pokud nevidíte žádné poškození budov a infrastruktury

Not OK – pokud je nějaké poškození evidentní

Bad – pokud jsou budovy a infrastruktura výrazně poničeny nebo zaplaveny

Čím více lidí se zapojí, tím přesnější výsledky budou, prostě kouzlo crowdsourcingu.

Na stránce je 531 snímků pořízených nad New Yorkem, New Jersey, Rhode Island a Massachusetts 31. října. A budou rychle přibývat.

Aplikace je výsledkem spolupráce týmu Humanitarian Openstreet Map a týmu stojícího za aplikací MapMill.

 

Jaroslav Valůch

@jvaluch

Autor Jaroslav Valůch

Vystudoval jsem sice marketing a reklamu, nicméně rychle jsem to nasměroval do nevládního a později také humanitárního sektoru. Vždy mě bavilo a baví objevovat možnosti, jak lepší komunikace může pomoci lidem v krizové situaci (ať už je to zemětřesení nebo konflikt), jak se z nás mohou stát mediálně gramotnější občané a jak můžeme kreativně bojovat s nenávistí, zvláště tou online.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.