Krátká poznámka ke kliktivismu

Cílem Kliktivistů je i vybírat zajímavý obsah, který vyšel někde jinde. Rád bych tedy utrousil poznámku k tolik odsuzovanému kliktivismu (ikdyž už jsme s jeho obhajobou začali).

Na blogu Cyborgology byl publikován zajímavý článek Digital Dualism versus Augmented Reality a já bych vám rád přiblížil jeho podstatu, i když je to téma v zásadě složité a teoretické.
Digitální dualismus je předpoklad, že dva světy, ten reálný a ten virtuální, jsou od sebe odděleny jasnou hranicí. Rovněž platí, že ten virtuální vlastně není opravdový. Asi jako rozdíl mezi Matrixem a Zionem (ve filmu).

Autor článku Nathan Jurgenson tento přístup kritizuje s argumentem, který je vcelku logický. Naše aktivity v digitálním světě ovlivňují to, co děláme v online světě. Vzpomeňte si jen na akci Vajíčko pro Paroubka, kde se lidé aktivovali pomocí Facebooku.
Nejsem přehnaný technooptimista a nemyslím si, že by se takovými akcemi mohlo něco změnit jen tak. Ale jako příklad vlivu virtuálního světa na ten „reálný“ to postačí.
Nakonec kritika na kliktivismus se snáší hlavně od lidí, kteří si tuto propojenost (tedy digitální dualismus) berou za svou. Kliktivismus má vliv na reálný svět, je však třeba plánovat i s „reálnými“ akcemi. Bez toho půjde jen o kliktivismus, který sice zviditelní problém, ale už jej nevyřeší.
Máte nějakou zkušenost s vlivem virtuální světa na ten reálný? Podělte se v komentářích!

Autor Honza Páv

Honza vystudoval obor Marketingová komunikace a PR a nyní studuje Nová média na FF UK. Začínal v agentuře PanMedia, kde měl na starosti TV a internetové kampaně. Pracuje jako Interaction Strategy Manager v mediálce MEC, kde se věnuje využití nových medií v kampaních. Přes 5 let píše blog Eikasia.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.