Otevřená společnost spustila Mapu kriminality

Na www.mapakriminality.cz  najdete od včerejška komplexní vizualizaci statistik z českých a moravských policejních stanic. Projekt spustila Otevřená společnost, která má za cíl podnítit veřejnou debatu o tom, jaká dat a v jaké podobě má policie zaznamenávat.

„V programu ProPolice je pro nás vztah policie a veřejnosti jedním z hlavních témat. Policie sama zveřejňuje statistiky o své činnosti, bohužel však ve velmi uživatelsky nepřívětivé podobě,“ říká Michal Tošovský, projektový manažer programu ProPolice v organizaci Otevřená společnost. Příprava vizualizace trvala osm měsíců a největším překvapením bylo podle tvůrců složitost práce s policejními daty. Jako největší štěstí zmiňuje Tošovský spolupráci s firmou, která přicházela s vlastními kreativními nápady, jak data vizualizovat „a s programátory, kteří byli ochotní pracovat na projektu pro-bono“.

Veškerá data jsou dostupná také v základních formátech, aby pokročilí uživatelé či novináři mohli vytvářet vlastní interpretace. Do budoucna je v plánu hlavně rozšiřování datové základny, ale i další funkce: „Chceme se dostat na úroveň základních policejních útvarů, aby tak občané měli možnost udělat si konkrétní obrázek o místě, ve kterém žijí,“ vysvětluje Tošovský. Protože se v mapě ukládají data v čase, má projekt také potenciál stát se datovým úložištěm, které dovolí ještě větší možnosti interpretace.

Sama policie si podle Tošovského uvědomuje, že její statistiky přívětivostí pro uživatele nepřekypují. Pro zlepšení sice nechybí ze strany policie chuť, problémem jsou však tradičně kapacity. I proto se Otevřená společnost nespoléhala na podporu ze strany policie. „Začali jsme sami, abychom rozjeli debatu. Policie by nás pravděpodobně podpořila, kdybychom o to žádali, vzhledem k omezeným kapacitám a jinému nastavení priorit by však taková podpora byla ve výsledku spíše svazující,“ poukazuje Tošovský na fakt, že i přes vůli prezentovat kvalitní data je stále hlavním posláním policie, aby honila zločince.

Update 12:40 – Po přečtení článku se ozval Michal Tošovský s doplňujícím komentářem, který zveřejňujeme bez dalších úprav: „(…) já bych tu policii zas tolik neomlouval, že mají honit zločince. Feedback vůči veřejnosti je strašně důležitý, bez něj nemá člověk o co se opřít, když má rozhodnout, zda je pro něj policie užitečná či zda má důvod jí důvěřovat nebo ne…“

Autor Jan Böhm

Moje vášeň je individuální fundraising a online nástroje pro neziskovky. Tři roky jsem pracoval jako ředitel SIRIRI. Tam jsem si při práci s individuálními dárci uvědomil, jak užitečná mohou být pro neziskovky nová média. Po roce na volné noze a spolupráci na online komunikaci s organizacemi Adra, Jeden svět, FoRS, Business Leaders Forum a dalšími pracuji naplno pro SKV Praha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *