Kouzelní potížisté – umění kreativního, originálního a vtipného protestu

„Naříká-li někdo, že volby nemohou vyřešit všechno, podejte mu tuto knihu. Navrhuje-li někdo násilí jako jediné možné řešení, podejte mu tuto knihu“.

Jako kliktivisti se sice hlásíme k užitečnosti online nástrojů pro občanské iniciativy a nevládky, trváme ovšem na tom, že bez nápaditého “offline” aktivismu se neobejdeme. Kniha a web Beautiful Trouble je vskutku kouzelný zdroj inspirace.

Byť podtitul knihy zní “Nástroje pro revoluci”, nemusíte být zrovna revolucionáři, abyste ocenili originální a velmi kreativní příklady občanského protestu v uplynulých dekádách. Od těch nejznámějších, jako byly tzv. “student sit-ins” ve státech amerického jihu v padesátých letech, po zcela neznámé případy občanských blokád, bojkotů a performancí, přináší kniha také především detailní popis strategií a taktik.

I bez knihy si Beautiful Trouble můžete užít, “web-toolbox” totiž nabízí spoustu materiálu zcela zdarma.

Tímto se s vámi pro tento týden loučí DJ Jára, těšte se v pondělí na Honzu.

Autor Jaroslav Valůch

Vystudoval jsem sice marketing a reklamu, nicméně rychle jsem to nasměroval do nevládního a později také humanitárního sektoru. Vždy mě bavilo a baví objevovat možnosti, jak lepší komunikace může pomoci lidem v krizové situaci (ať už je to zemětřesení nebo konflikt), jak se z nás mohou stát mediálně gramotnější občané a jak můžeme kreativně bojovat s nenávistí, zvláště tou online.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *