Arnika spustila on-line databázi změn územního plánu

Přes tisíc změn pražského územního plánu mohou ode dneška lidé najít v nově spuštěné a přehledné databázi, kterou sestavilo sdružení Arnika. Jejich celková rozloha dosahuje velikosti tisíce Václavských náměstí. Co se stovkám magistrátních úředníků nepovedlo za mnoho let, trvalo odborníkům z nevládní organizace to trvalo několik týdnů. Navíc přidali informaci, jestli a čím konkrétní změny územního plánu ohrožují životní prostředí či kvalitu života. Navíc ovlivňují hodnotu nemovitostí. Arnika nabízí poškozeným Pražanům, kteří chtějí účelovým změnám bránit, právní pomoc.

„Už několik let požadujeme po magistrátu, aby zveřejnil oficiální přehledný seznam změn územního plánu. Náměstek primátora Tomáš Hudeček na poslední schůzce uvedl, že ani on nemá kompletní seznam změn k dispozici. Na úřadě je prý nepořádek a dokumenty nejsou pohromadě. Před pár týdny sice magistrát spustil nový web, ten ale obsahuje čtyři tisíce položek a projekty, o kterých se skutečné jedná, tak pouze ukrývá v nepřehledné změti technických dat,“ dodává Martin Skalský, odborník na územní plán z Arniky.

Návodný formulář, přehledný layout a Google mapa jako podklad. Zmenyprahy.cz

Vznik databáze podpořil Fond Otakara Motejla a Nadace Open Society Fund Praha. „Náklady na vznik aplikace byly v řádech desetitisíců. Není tedy pravdou, že by magistrátu v realizaci bránily finanční kapacity,“ zmínil na dnešní tiskové konferenci Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla.

Užitečnost nevládního projektu je nejlépe vidět na srovnání s magistrátním webemPohled na magistrátní web napovídá, že hlavním záměrem jeho tvůrců bylo dostát formálním požadavkům na podávání informací. Smysl přehledu změn územního plánu bych však měl být jinde. Měl by umožňovat občanům, aby se zapojovali do veřejného dění a mohli ovlivňovat změny, které se jich týkají. Řada detailů webu Arniky, konkrétně návodný vyhledávací formulář, viditelnější stránkování, přehlednější zobrazení detailu změny či uživatelsky přívětivá mapa, napovídá, že v tomto ohledu bude web zmenyprahy.cz užitečnější.

Je tristní, že něco, co by správně měl dělat magistrát, musí dělat nevládky. Bohužel to je poměrně časté. Jak je vidět na příkladu Arniky – lidé, kteří skutečně hledají řešení společenských problémů, společně s lidmi, kteří jsou technicky zdatní, dokážou nacházet fungující a relativně levná řešení. Po podobném pozitivním příkladu z Olomouce, který realizovalo Hnutí Duha a informovali jsme o něm nedávno, je to další pěkný zářez do pažby.

Autor Jan Böhm

Moje vášeň je individuální fundraising a online nástroje pro neziskovky. Tři roky jsem pracoval jako ředitel SIRIRI. Tam jsem si při práci s individuálními dárci uvědomil, jak užitečná mohou být pro neziskovky nová média. Po roce na volné noze a spolupráci na online komunikaci s organizacemi Adra, Jeden svět, FoRS, Business Leaders Forum a dalšími pracuji naplno pro SKV Praha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.