Google+ Hangouts jsou zatím jedním z mála důvodů, proč využívat Google+. Jde o nástroj, který vám umožní uspořádat skupinový videohovor, aniž byste museli pořizovat drahé nástroje, které jsou často dostupné jen korporátní sféře. Cena je také jednou z mála vlastností, která Hangouts odlišuje od placené verze Skype (možnost pořádat skupinové videohovory máte jen v placené verzi, která začíná na 4 Eurech za měsíc).

tabulka-srovnani-videohovory-ceny

Ke srovnání je třeba doplnit, že Skype, OnSync ani Cisco Webex nejsou nástroje pro vysílání směrem k divákům. Na vysílání lze využít např. LiveStream (je možné využít i zdarma) nebo Ustream (začíná na 99 $ za měsíc). Oba nástroje však nefungují jako nástroj na pořádání skupinových videohovorů, jsou určené “jen” na živé vysílání.

ukázka-google-hangout

zdroj: vator.tv

Co konkrétně může v Hangoutech vaše nevládka vysílat?

O tom, jak zvládnout proces už víte. Připravili jsme pro vás ještě trochu inspirace:

  1. Uspořádejte vzdělávací seminář o tématu vaší nevládky na pokračování. Získáte tak více zastánců, kteří budou vašemu tématu doopravdy rozumět do detailu. Navíc budete moct nahrané Hangouty šířit dále, protože se automaticky ukládají na YouTube kanál.
  2. Pozvěte k diskuzi slavné podporovatele. Příklady táhnou, a pokud máte mezi přispěvateli nějaké veřejně známé osobnosti, nechte je pohovořit o tom, proč vás podporují a jaký mají oni náhled na problematiku. Navíc je díky uložení videa na YouTube budete moct ukazovat i vícekrát.
  3. Pokud máte média, vydáváte časopis, vyzvěte k participaci autory, kteří mohou představit témata, o kterých se bude psát ve výročním vydání. Nebo rozveďte diskuzi o hlavním tématu, které navíc na webu přečetlo nejvíce lidí.
  4. Reagujte na aktuální dění – pozvěte experty k vyjádření a prokažte opravdový zájem. Navíc forma videa je pro mnohé zkousnutelnější než např. dlouhé příspěvky na blogu.
  5. Nezapomínejte na komunitu – berte zástupce lidu a nechte je také říct své. Budou tak mít pocit, že je každý důležitý.

Podívejte se na dva nevládkovské hangouty, které již proběhly:

Greenpeace Update: #FreeTheArctic30

G-Everyone Hangout with +SocialGood

Pokud víte o nějakých českých realizovaných Vysílaných Hangoutech, určitě nám napište do komentářů.

Jak uspořádat videohovor?

Videohovor můžete začít přímo na Google+, v Gmailu, z Události v Google Kalendáři nebo v desktopových a mobilních aplikacích Hangouts. Obvykle stačí kliknout na ikonu videokamery. Poté je třeba správně nastavit kameru a mikrofon. Detailní popis najdete na webu Přírodovědecké fakulty UK v Praze, která návod připravila.

Google+ Hangouts On-Air: Vysílejte do světa

Další vlastností, která Hangouts odlišuje od Skype, je i možnost využít takzvané Vysílané Hangouty (Hangouts In-Air). Pokud vlastníte Google+ Stránku a YouTube kanál, můžete pozvat až devět dalších lidí a celou diskuzi vysílat k divákům na vaši Google+ Stránce, YouTube kanálu nebo přímo u vás na webu (vkládá se stejně jako videa na YouTube). Diváci mohou průběh komentovat a pokládat otázky. To pro nevládky vytváří široký prostor pro využití. Zároveň ale klade na první pohled skryté technické a procesní nároky.

Jak se připravit na Vysílané Hangouty?

V první řadě si nadefinujte téma Hangoutu a jeho cíle. I když jsou Hangouts zdarma, možná vás bude “něco stát” čas strávený na přípravě a vždy je vhodné myslet na to, zda se to vyplatí. Při výběru hostů se ujistěte, že mají k tématu co říct. Dejte jim otázky předem, aby se cítili komfortně. Je to podobné jako u jakékoliv jiné diskuze.

Připravte se také na to, že budete muset o konání Hangoutu dát vědět světu. Diváci sami nepřijdou. V závislosti na velikosti vašeho projektu se můžete zaměřit i na reklamu na YouTube. Ale ve většině případů bude stačit využití vlastních médií – webu, Facebooku, e-mailingu a nezapomeňte ani na “offline”. Vydejte klidně tiskovou zprávu, proberte ji s novináři, nebo je dokonce pozvěte.

Zkomplikovat situaci vám může i technická stránka procesu. Připraveným štěstí přeje. Více než vhodné je stabilní připojení. Důležitá není jeho rychlost (Goolge Hangouty velmi dobře zoptimalizoval), ale odezva. Obecně se dá říct, že kabel je jistota a na Wifi je neradno spoléhat. Doporučil bych i záložní počítač. Pokud ho budete mít nastavený a připravený, výpadek nebude trvat dlouho. Využívá se i další “trik”. I když to znamená, že snížíte počet pozvaných hostů o jednoho, vyhraďte si jedno místo pro moderátora diskuze – aby nebyl moderátor vidět, nastavte místo obrazu z kamery například vaše logo. Moderátor pak může např. odpojovat a přidávat nové hosty. V neposlední řadě je vhodné otestovat zvuk a kamery. Přibližně hodinu před chystaným Hangoutem ještě všechny sezvěte a vše vyzkoušejte bez účasti veřejnosti. Vsadím se, že se určitě nějaká komplikace objeví. Takto ji jistě podchytíte.

Nakonec nezapomeňte na diváky, kteří Hangout sledují – mají možnost pokládat otázky. Určitě budete potřebovat někoho, kdo není součástí Hangoutu, aby je moderoval. Zároveň je vhodné lidem předem oznámit, jak bude s jejich komentáři nakládáno. Můžete stanovit pravidla, např. že na otázky od diváků budete odpovídat až v posledních deseti minutách. Na konci nezapomeňte všem připomenout, že se celý Hangout nahrával na váš YouTube kanál a mohou ho sdílet dále.

Do Google+ Hangouts je možné přidávat aplikace třetích stran. Popravdě jich mnoho není. Mám-li vybrat jeden příklad, určitě je to Pro Studio, které přidá vašim Hangoutům profesionální “look”.

Máte už nějaké zkušenosti s Hangouts, nebo je plánujete v nejbližší době využít? A narážíte na nějaký problém, se kterým si nevíte rady? Napište nám do komentářů!

Autor Honza Páv

Honza vystudoval obor Marketingová komunikace a PR a nyní studuje Nová média na FF UK. Začínal v agentuře PanMedia, kde měl na starosti TV a internetové kampaně. Pracuje jako Interaction Strategy Manager v mediálce MEC, kde se věnuje využití nových medií v kampaních. Přes 5 let píše blog Eikasia.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.